Źródło drogocennych składników


Powrót
Podstawowym czynnikiem oddziałującym na niemal wszystkie aspekty życia zwierząt hodowlanych jest ich żywienie. Zbilansowana dieta bogata w cenne składniki odżywcze powoduje przyrost masy ciała, może zwiększać reprodukcyjność, wpływa na mleczność krów. Aby zwierzę prawidłowo pobierało i przyswajało pokarm, pasza powinna być z jednej strony atrakcyjna smakowo, a z drugiej – zawierać drogocenne składniki sprzyjające zdrowemu rozwojowi zwierząt. Wszystkie te wymagania spełnia śruta słonecznikowa.

Śruta słonecznikowa staje się dla hodowców atrakcyjną alternatywą dla pasz na bazie soi. Niemodyfikowana genetycznie pasza jest tanim, a jednocześnie bogatym źródłem składników odżywczych cennych dla zwierząt hodowlanych. Pasza pozyskiwana ze słonecznika doskonale wpisuje się w filozofię zero waste – wykorzystywana na szeroką skalę w rolnictwie pasza jest produktem ubocznym tłoczenia oleju z nasion. Producenci komponentów paszowych oferują śrutę słonecznikową z nasion niełuskanych lub łuskanych częściowo. Uzyskany w ten sposób pokarm dla zwierząt hodowlanych na tle innych pasz wyróżnia się wysoką zawartością aminokwasów, lizyny i metioniny, co pozytywnie wpływa na jej wartość biologiczną.

Białko w śrucie słonecznikowej


Podstawowym składnikiem mającym wpływ na prawidłowy rozwój zwierząt oraz ich regularne przybieranie na wadze jest białko. Ilość białka zawartego w śrucie słonecznikowej uzależniona jest przede wszystkim od sposobu jej wytwarzania. Jeśli olej, w wyniku którego produkcji powstaje komponent paszowy, pozyskiwany jest poprzez tłoczenie, śruta będzie wyróżniać się wysoką zawartością białka. Jeśli olej jest wynikiem ekstrakcji, śruta będzie zawierała więcej tłuszczu. Aby mieć pewność, że pokarm dostarcza zwierzętom odpowiednią ilość pożądanych składników odżywczych, warto przed jej zakupem skonsultować się z doradcą żywieniowym.

Dla jakich gatunków?


Śruta słonecznikowa staje się coraz powszechniejszym sposobem na urozmaicenie żywienia głównie bydła, gęsi, loch oraz niosek. Ze względu na stosunkowo wysoką zawartość surowego włókna rzadziej podawana jest młodym okazom (prosiętom i warchlakom). Zawarte w niej składniki (przede wszystkim białko, witaminy z grupy B oraz fosfor) pozytywnie wpływają na zdrowie zwierząt hodowanych oraz przyspieszają ich wzrost, stanowią cenne źródło białka palonego w żwaczu, pozytywnie pływają na rozród.