Śruta sojowa dobra z natury


Powrót
Hodowcy zwierząt często wybierają drogę na skróty. Faktem jest, że karmienie trzody chlewnej, bydła i drobiu przetworzoną paszą przyspiesza wzrost zwierząt poprzez dostarczenie dużej dawki białka, co przekłada się na obniżenie kosztów i wzrost zysków ze sprzedaży mięsa. Jednak coraz większa rzesza świadomych przedsiębiorców odchodzi od modyfikowanej genetycznie paszy na rzecz ekologicznych, zdrowszych alternatyw. Doskonałym zamiennikiem sztucznych pasz jest naturalna śruta sojowa. Dlaczego warto podawać hodowanym zwierzętom komponenty paszowe na bazie soi?

NIE dla sztucznej pasz

Jeszcze do niedawna głównym produktem wytwarzanym w przemyśle paszowym była śruta poekstrakcyjna sojowa z roślin sztucznie ulepszanych, czyli dedykowany zwierzętom hodowlanym komponent paszowy powstający z soi modyfikowanej genetycznie. Modyfikowana soja jest organizmem sztucznie zmienionym w taki sposób, aby nadać mu pożądane właściwości. Roślina o zmienionym DNA jest przeważnie większa, odporna na choroby, bogatsza w składniki odżywcze, bardziej podatna na działanie pestycydów wspomagających jej wzrost. Wszystko zmieni się wraz z dniem 1 stycznia 2021. Jak informuje Krajowy Związek Producentów Trzody Chlewnej, to właśnie wtedy, po kilkukrotnym przesuwaniu terminu wejścia w życie ustawy, w Polsce będzie obowiązywał bezwzględny zakaz podawania zwierzętom tego typu produktów. Rezygnacja z paszy modyfikowanej genetycznie będzie już nie tylko troską o dobro zwierząt oraz konsumentów spożywających mięso czy inne produkty pochodzenia zwierzęcego, ale również koniecznością podyktowaną przez prawo.

Wbrew obawom hodowców zmiana sposobu żywienia drobiu, trzody chlewnej czy bydła wcale nie musi oznaczać zredukowania ilości produkowanego mięsa, a co za tym idzie – strat finansowych. Doskonałą alternatywą dla sztucznej paszy jest ekologiczna śruta sojowa – wysokobiałkowy komponent paszowy produkowany z naturalnej, zrodzonej przez naturę rośliny.

Śruta sojowa bez GMO

Śruta sojowa wyprodukowana z nieprzetwarzanej genetycznie soi jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka pochodzenia roślinnego. W sprzedaży znajdziesz mieszanki o zróżnicowanej zawartości białka, surowego włókna i tłuszczy. Wśród różnorodnych produktów wyróżnić można dedykowaną brojlerom i tucznikom, bydłu mlecznemu i opasowemu, starszym grupom trzody, kurom reprodukcyjnym, indykom i gęsiom. Co ważne, bogata w cenne składniki śruta jest lekkostrawna i nie zawiera składników antyżywieniowych (czyli substancji zmniejszających wchłanianie drogocennych składników odżywczych). Hodowcy już po kilku tygodniach stosowania zauważają przyrost masy zwierząt.

Skorzystaj z wiedzy profesjonalistów

Nie jesteś pewien, jaka śruta sojowa okaże się optymalna dla hodowanych przez Ciebie zwierząt? Chcesz poznać zasady racjonalnego żywienia tuczników czy brojlerów? Nasz doradca żywieniowy służy fachową pomocą. W trosce o zadowolenie naszych klientów nie tylko oferujemy produkty, ale również dzielimy się naszą wiedzą, dzięki której Twoje gospodarstwo będzie lepiej prosperować.