Co warto wiedzieć o śrucie rzepakowej?


Powrót
Przedsiębiorcy z sektora rolniczego muszą dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się rynku. Chęć zwiększenia wydajności hodowli, zmniejszenie kosztów utrzymania zwierząt i utrzymanie wagi bydła, drobiu czy trzody chlewnej na odpowiednim poziomie wiąże się z koniecznością znalezienia optymalnego sposobu żywienia. Jeszcze do niedawna większość hodowców podawała zwierzętom śrutę modyfikowaną genetycznie. Dzisiaj, dzięki rosnącej świadomości i rozwojowi badań, odchodzi się od sztucznych produktów na rzecz naturalnych komponentów. Właśnie do tej grupy zalicza się śruta rzepakowa.

Ekologiczna, wartościowa, tania


Śruta rzepakowa powstająca z rzepaku pochodzącego z ekologicznych upraw cieszy się dużym zainteresowaniem hodowców pragnących dostarczać na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego wolnych od chemicznych, szkodliwych składników. Do największych zalet śruty rzepakowej pozbawionej GMO zaliczyć możemy niską cenę pozwalającą zredukować koszty żywienia zwierząt oraz bogactwo cennych składników odżywczych.

Śruta rzepakowa, podobnie jak słonecznikowa, jest produktem ubocznym tłoczenia oleju. Na rynku komponenty paszowe pochodzące z rzepaku dostępne są w dwóch odmianach – jako makuch oraz poekstrakcyjna śruta. W pierwszym przypadku olej tłoczony jest na zimno, a w drugim – po wcześniejszym prażeniu nasion rzepaku w wysokiej temperaturze. Jednym z etapów produkcji oleju „na gorąco” jest usuwanie substancji oleistej z nasion za pomocą naturalnych rozpuszczalników pochodzenia organicznego. W wyniku tego procesu śruta zostaje odgoryczona oraz pozbawiona enzymu mirozynazy – czynnika negatywnie wpływającego na jakość paszy.

Dla zdrowia i prawidłowego wzrostu zwierząt


Ceniona jest przez hodowców przede wszystkim za wysoką zawartość białka (jego poziom w makuchu i śrucie jest bardzo podobny) oraz aminokwasów siarkowych. Wysokiej jakości śruta rzepakowa pozbawiona GMO sprzyja wzrostowi rozrodu oraz zwiększa pasaż białka mikrobiologicznego. Komponenty paszowe na bazie rzepaku zawierają więcej składników mineralnych (między innymi wapnia, manganu, magnezu, selenu, fosforu) niż popularna śruta sojowa. Pasze powstałe z rzepaku znajdują najszersze zastosowanie w żywieniu bydła.

Znajdź optymalny sposób żywienia dla swoich zwierząt


Prawidłowe żywienie ma decydujący wpływ na przyrost masy mięśniowej, rozrodczość, mleczność krów i zdrowie zwierząt. Początkujący hodowcy szukający optymalnego sposobu na dostarczenie tucznikom, brojlerom i bydłu składników odżywczych w odpowiednich proporcjach powinni skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy.